Česko může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 procent

Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Vyplývá to ze studie, která vznikla ve spolupráci expertních týmů Fakta o klimatu a Frank Bold.

Dalších 5,8 procentního bodu dokáže Česko získat zvýšením energetické účinnosti, tedy hlavně zateplováním, výrazně vyšším využitím tepelných čerpadel a rozvojem elektromobility, uvádí studie. Počítá také s tím, že dalším rozvojem využívání udržitelné biomasy, včetně cíleně pěstované biomasy, je možné podíl obnovitelné energie v Česku zvýšit do roku 2030 o čtyři procentní body.

Evropská unie by měla v roce 2030 podle březnové dohody členských států a Evropského parlamentu produkovat z obnovitelných zdrojů 42,5 procenta celkové spotřeby energie. Dohoda zvýšila předchozí závazek, který byl 32 procent. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Aktualizace plánu odrážející březnovou dohodu se v Česku připravuje.