Venkovní žaluzie versus rolety – jak se liší a co si pořídit poradí odborníci ze Starsun.cz

Názvy těchto dvou stínících doplňků se poměrně často mezi laickou veřejností zaměňují, protože se jedná o věci s podobnou funkcí. Vlastnosti se však v některých bodech dost zásadně liší a v návaznosti na to se liší i možnosti jejich využití.

Při rozhodování je tedy dobré si tyto dva produkty porovnat, popřemýšlet a třeba se i poradit o tom, který z nich bude optimální pro váš byt, dům anebo jiný prostor, kde chcete provést instalaci.

Níže si můžete přečíst alespoň zběžné srovnání, které vám trochu pomůže při vašem rozhodování. 

Regulace světla

Oba dva doplňky, jak jsme již zmínili výše, jsou svou povahou zejména stínící, to je tedy jejich hlavní účel. Rolety umí podle zvoleného druhu stínit částečně nebo zcela, žaluzie vždy alespoň trochu světlo propouští, ale pro běžná využití včetně spánku je částečná tma dostatečná.

Na druhou stranu žaluzie umožňují proudění vzduchu i při zatažení a je u nich možné stínění plynule regulovat.

U rolet lze pracovat pouze s částečným či celkovým zatažením, protože jsou vyrobeny z jednolité vrstvy odolné tkaniny.

Finanční stránka a teplota

Venkovní žaluzie obvykle budou mít o něco nižší pořizovací cenu, nicméně vždy záleží na konkrétním typu a dodavateli. Oba dva doplňky vám investici vrátí minimálně v získaném chládku při letních vedrech a úspoře na klimatizaci nebo jiných chladících zařízeních.

Žaluzie i rolety ještě navíc mohou o něco snížit tepelné úniky při topení v chladnějších obdobích roku, to je tedy další možná úspora. Klíčové je vše si propočítat ještě před pořízením jednoho či druhého doplňku, až budete znát konkrétní cenovou nabídku.

Další výhody a nevýhody

Oba prvky umí zajistit soukromí proti zkoumavým pohledům kolemjdoucích anebo lidí bydlících v domě naproti. U obou lze také zachovat výhled z okna, byť se reguluje různým způsobem. Venkovní rolety i žaluzie dále prokazatelně mají efekt při případném vykradení a tvoří poměrně robustní překážku proti vniku zloděje oknem dovnitř. Venkovní rolety jsou odolnější proti silnému větru, žaluzie je obvykle nutné vytáhnout, jinak by se mohly poškodit.

Z estetického hlediska jsou již oba výrobky v dnešní době na velmi vysoké úrovni a rozhodně vaše okna nebudou nijak hyzdit.

Možná řešení

Konečné rozhodnutí závisí na vašich potřebách a na tom, kde bydlíte a na kterou stranu jsou vaše okna. Někdy lze oba systémy stínění kombinovat v rámci jednoho obydlí podle toho, kde budou umístěny a která jejich funkce je hlavní.

A v neposlední řadě je to závislé na vašem rozpočtu, nicméně nákup nějaké stínící techniky je rozhodně velkou výhrou do budoucna, zvýšením hodnoty vaší nemovitosti a zásadním rozdílem v komfortu.

Kompletní přehled profesionální stínící techniky včetně ukázek realizací a poradenského servisu najdete na stránkách společnosti www.starsun.cz.