Británie bude rozdávat elektronické cigarety, chce snížit počet kuřáků

V Británii dostane až jeden milion kuřáků zdarma elektronické cigarety společně s návodem, jak se návyku úplně zbavit. Vláda tak chce počet kuřáků snížit, jejím cílem je zmenšit jejich podíl v populaci ze současných 13 na pět procent. Zvláštní pozornost chce věnovat těhotným kuřačkám, napsal server BBC.

„Až dva ze tří celoživotních kuřáků nakonec kvůli kouření zemřou. Cigarety jsou jediným produktem na trhu, který svého uživatele při správném použití zabije,“ citovala z chystaného projevu náměstka ministra zdravotnictví Neila O’Briena agentura Reuters. „Nabídneme až milionu kuřáků pomoc, aby mohli přestat,“ dodal.

Nový program nazvaný Vyměň a přestaň je podle vlády první svého druhu na světě a úřady si od něj slibují, že lidé nejprve přejdou z klasických na elektronické cigarety, což by jim mělo posléze pomoci s kouřením přestat úplně. Odhaduje se, že stát do programu investuje asi 45 milionů liber (1,2 miliardy korun).

Velkou pozornost chtějí v programu věnovat kuřačkám mezi těhotnými, kterých je podle statistik asi devět procent. Podle BBC studie ukazují, že příspěvky na odvykací programy a finanční pobídky mohou být v jejich případě účinné. Vláda zároveň chce zakročit proti ilegálnímu prodeji elektronických cigaret a vymáhat zákaz prodeje nezletilým do 18 let.