Kryproměna bitcoin dál posiluje

Největší kryptoměna bitcoin dále posiluje, po deseti měsících překročila hranici 30.000 dolarů (643.160 Kč). Investoři zvyšují sázky na to, že americká centrální banka (Fed) brzy přestane s agresivním zpřísňováním měnové politiky.

Kolem 08:45 SELČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk připisoval za uplynulých 24 hodin 6,4 procenta na zhruba 30.089 dolarů. Během obchodování v Číně kryptoměna vystoupala až na 30.403,09 dolaru.

Druhá největší kryptoměna, ether, ve stejnou dobu posilovala o 3,25 procenta na 1921 dolaru. Minulý týden se pohybovala kolem osmiměsíčního maxima 1942,50 dolaru.

Páteční zpráva o vývoji amerického pracovního trhu v březnu ukázala, že zaměstnavatelé si minulý měsíc udrželi vysoké tempo přijímání nových zaměstnanců. To podle agentury Reuters svědčí o odolnosti amerického hospodářství.

Otřesy v bankovním sektoru, které vyvolal krach banky Silicon Valley Bank (SVB) minulý měsíc, zvýšily očekávání trhu, že Fed pravděpodobně nebude delší dobu zvyšovat úrokové sazby, protože se snaží zmírnit napětí v tomto sektoru.

„Důvodem obecného posilování kryptoměn je optimismus obchodníků ohledně měnové politiky centrálních bank,“ uvedla analytička Tina Tengová ze společnosti CMC Markets. Podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského jde o výsledek možné krize bankovního sektoru, na kterou regulátoři v USA a dalších zemích reagovali ujištěním, že budou garantovat vklady klientů. To vedlo na trhu k návratu mírného optimismu a částečnému návratu investorů do rizikových aktiv, jako je bitcoin. „V krátkodobém horizontu tak může cena bitcoinu pokračovat v růstu,“ dodal.

„Překonání hranice 30.000 USD znamená návrat důvěry investorů v bitcoin. Oživení trhu je nicméně patrné zhruba od února, kdy začaly objemy obchodů s kryptoměnami výrazně růst. Kryptoměnový trh se letos také jeví mnohem stabilnější než například v loňském roce,“ uvedl ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský.

Komunita kryptoměnových investorů podle ředitele společnosti 2Bminer Jakuba Hlavenky již sází na růst bitcoinu a na nové cenové rekordy. „V 2Bminer se k této teorii začínáme přiklánět. Obtížnost těžby stále roste, což jen potvrzuje tuto teorii. Z naší strany registrujeme i první zdražovaní nejefektivnějších strojů na těžbu,“ podotkl. Americká vláda podle něj stále drží přes 40.000 bitcoinů, které má údajně v plánu prodat. Tento krok by mohl vést ke krátkodobému poklesu ceny v následujících dnech.