Způsoby, jak ušetřit za vytápění ve vašem interiéru

zpusoby,-jak-usetrit-za-vytapeni-ve-vasem-interieru

Vytápění domu či bytu patří v zimě k nejdražším výdajům. To se projeví zejména v letošní sezóně, kdy ceny topení prudce vzrostly a je mnohem dražší. Jak tedy efektivně minimalizovat náklady a trochu ušetřit na vytápění po celou zimu? Zjistit!

Utěsnění oken na zimu je zásadní

Netěsná okna jsou jedním z důvodů rychlé ztráty tepla v dané místnosti. Musíte počítat s každou škvírou, kterou se dostane studený vzduch, i s tou nejmenší. Každý z nich musí být zapečetěn a zajištěn. Příčinou vzniku mezer v oknech mohou být stará nebo nepasující těsnění, která by měla být zkontrolována a v případě potřeby nahrazena novými. Vhodné zateplení oken je úplný základ a první krok, který je třeba udělat, pokud chceme doma začít šetřit na vytápění.

Větrání místnosti – jak neztratit teplo

V zimě nelze rezignovat na pravidelné větrání místnosti. Jak to ale udělat, abyste místnost nevystavovali zbytečným a rychlým tepelným ztrátám? Odpovědí na tuto otázku je intenzivní, ale krátké větrání místnosti. Jak víte, studený vzduch je těžší než teplý, takže když otevřete okno, okamžitě spadne na podlahu a vytlačí teplý vzduch nahoru, díky čemuž dostaneme dovnitř přirozenou cirkulaci vzduchu. Díky krátkému, ale intenzivnímu větrání bude do místnosti proudit hodně čerstvého vzduchu a teplota klesne jen nepatrně a místnost se nebude zbytečně ochlazovat.

Jaká teplota vyhovuje domácnosti a vám? – podívej se sám!

Mírné snížení teploty v místnosti o pár stupňů se pro nás může ukázat jako zcela nepostřehnutelné. To platí zejména o ložnici, kde spíme a odpočíváme. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat kolem 19 °C, takže pokud je doma teplota např. 22 stupňů, vyplatí se ji v ložnici trochu snížit nejen kvůli úspoře peněz, ale také kvůli zdraví a lepší pohodě – být po noci. Nezapomínejte však na postupné snižování teploty a kontrolu toho, jak naše tělo na změnu reaguje. Pokud hned nastavíte teplotu nižší, např. o 4 stupně, může to být pro vás dost nepříjemné. Vyplatí se proto tělo zvykat postupně a nespěchat.

Rezignujte na vysokou teplotu v nepoužívaných místnostech

Každý v domě má alespoň jednu místnost, kterou nepoužívá každý den. Skvělým způsobem, jak ušetřit nějaké peníze za vytápění, bude snížení teploty v takových místnostech, když je nepoužívají členové domácnosti. Tím se ušetří mnoho energie a tedy i peněz. Vyplatí se také využít teplých slunečních paprsků, které pronikají sklem v okně. Určitě se vyplatí využít slunečné zimní dny a vpustit do interiéru trochu světla. Sluneční paprsky prohřejí dům zcela přirozeným způsobem.