Jak přežít na pracovním trhu v době recese 

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat pouze na dražší potraviny a energie a na to, že jim pak každý měsíc zbývá menší finanční obnos pro ostatní výdaje. Pokud jde ale o hledání práce v tomto náročném období, jde o ještě tvrdší oříšek k rozlousknutí. Naše tipy na to, co můžete aktivně dělat, pokud je pro vás nyní prioritou hledání nového místa, najdete níže.

Neomezujte své zorné pole

Zejména v případě, že jste doposud vykonávali vysoce specializovanou práci, může se snadno stát, že místa v tomto oboru zkrátka nejsou a ještě chvíli nebudou. Proto zvažte své možnosti v ostatních oblastech. Nemějte strach, že už nikdy nebudete dělat profesi, která vás baví, změna může být jen dočasná a čistě účelová – abyste v mezidobí zaplatili účty. Procházejte i inzeráty zdánlivě nesouvisející s vašimi dovednostmi a zkušenostmi.

Udělejte maximum pro své šance

Nikde není psáno, že nemůžete zároveň místo hledat a zároveň si doplňovat kvalifikaci, studovat nebo jiným způsobem získávat informace a praxi. Máte možnost zajímavé stáže nebo brigády? Zařiďte se tak, abyste se mohli zúčastnit a následně obohatit svůj životopis. S tím také souvisí snaha o vychytání veškerých much právě v CV i motivačním dopise. Poraďte se s rodinou, známými anebo přímo koučem či poradcem, jestli by se něco nedalo zdokonalit a tyto tipy implementujte.

Chytře skryjte své obavy

Při komunikaci s potenciálním zaměstnavatelem byste neměli působit příliš horlivě anebo dokonce zoufale – svědčí to o tom, že jste ochotni k až příliš mnoha kompromisům a někteří zaměstnavatelé toho bohužel rádi využijí či rovnou zneužijí. Dbejte na svou důstojnost a na to, aby to, co nabízíte, působilo jako cenné a do jisté míry i vzácné zboží. Tím zvýšíte své šance a nebudete mít pocit, že jste se zaprodali.